Rozwój

Rozwój

Artykuł i prezentacja o katalogu wzorców argumentacji wiarygodności na DepCos 2017

W dniach 2-6 lipca 2017 odbyła się konferencja DepCoS 2017 (12th International Conference on Dependability and Complex Systems), poświęcona zagadnieniom wiarygodności systemów i rozwiązań z różnych dziedzin inżynierskich.

W ramach tej konferencji dr inż. Aleksander Jarzębowicz (Katedra Inżynierii Oprogramowania Politechniki Gdańskiej) zaprezentował katalog wzorców argumentacji wiarygodności (assurance case patterns). Informacje o DepCoS 2017 można znaleźć na witrynie konferencji, a opublikowany artykuł konferencyjny dostępny jest pod adresem.

Katalog wzorców Assurance Case

Tym razem publikujemy materiał z tematyki argumentacji wiarygodności systemów (assurance case). Udostępniony w postaci demonstratora został katalog wzorców czyli powtarzalnych rozwiązań możliwych do uszczegółowienia i zastosowania do wykazywania wiarygodności różnych systemów.

Katalog gromadzi najistotniejsze wzorce opublikowane przez badaczy i praktyków z tej dziedziny na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Katalog powstał w ramach pracy magisterskiej mgr inż. Moniki Szczygielskiej obronionej na Politechnice Gdańskiej w październiku 2015.

Katalog wzorców assurance case

Skorzystaj z nowego szablonu dla ISO 27001

Z przyjemnością informujemy, że jest dostępny nowy szablon zgodności dla standardu ISO 27001 „System zarządzania bezpieczeństwem informacji”. Szablon został opracowany przez ekspertów z Politechniki Gdańskiej w dziedzinie bezpieczeństwa informacji. Szablon opisuje wymagania standardu pogrupowane w 11 obszarów, dla których prowadzona jest ocena poziomu zgodności. Zamieszczone opisy określają sposób spełnienia wymagań oraz kryteria oceny.

Szablon można wykorzystać do samodzielnego wykonania samooceny Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, jak również jako narzędzie wspierające dla doradców i audytorów. Wynikiem oceny w NOR-STA jest raport pokazujący poziom spełnienia wymagań standardu z użyciem punktacji i wykresów.

Norma ISO 27001 to międzynarodowa norma określająca zasady zarządzania bezpieczeństwem informacji. Dokument zawiera całościowy zbiór wymagań dotyczący wdrożenia, oceny, monitorowania i doskonalenia Polityki Bezpieczeństwa w organizacji.

Więcej informacji na temat szablonu można znaleźć na argevide.com

NOR-STA w pilotażowym programie MDDT FDA

System NOR-STA został w dniu 21 września 2015 r. przyjęty do pilotowego programu MDDT (Medical Device Development Tools) prowadzonego przez FDA (Food and Drug Administration) w USA. W ramach tego programu dokonana zostanie ocena NOR-STA jako narzędzia wspomagającego zapewnianie oraz ocenę bezpieczeństwa urządzeń medycznych.

Proces oceny potrwa kilka miesięcy. Uzyskanie pozytywnej kwalifikacji będzie oznaczać, że FDA potwierdza przydatność narzędzia w zapewnianiu i demonstrowaniu bezpieczeństwa urządzeń medycznych. Więcej informacji o programie MDDT znajduje się na stronie FDA.

FDA (Food and Drug Administration - Agencja Żywności i Leków) to amerykańska agencja rządowa regulująca około 25% rynku konsumenckiego w USA, w tym rynki żywności, suplementów diety, leków, kosmetyków, urządzeń medycznych, urządzeń emitujących promieniowanie (w tym niemedycznych), materiałów biologicznych i preparatów krwiopochodnych. W&nbsp:wielu wypadkach pozytywna kwalifikacja danego produktu jest warunkiem koniecznym dopuszczenia go na rynek amerykański. Pozytywna opinia FDA jest uznawana także poza Stanami Zjednoczonymi za wyznacznik jakości i potwierdzenie braku negatywnego wpływu na zdrowie.

Politechnika Gdańska i Argevide na warsztatach szpitali akredytowanych

ozsa

W dniu 18 czerwca gościliśmy na Warsztatach Ogólnopolskiego Zrzeszenia Szpitali Akredytowanych, na których mięliśmy przyjemność przeprowadzić 3-godzinną sesję warsztatową "Informatyczne wsparcie zarządzania jakością" prezentującą zastosowanie NOR-STA dla standardów akredytacyjnych oraz innych standardów systemu zarządzania jakością.

Spotkaliśmy się z życzliwym przyjęciem, ciekawymi dyskusjami i wieloma pytaniami. Była to dla nas doskonała okazja do bezpośrednich rozmów z grupą naszych użytkowników.

Była to szósta edycji warsztatów OZSA, które odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim w dniach 17- 19 czerwca. Udział w warsztatach wzięło około 80 osób. Tematyka spotkania obejmowała m.in. zagadnienia związane z aspektami prawnymi, monitorowaniem zakażeń, żywieniem pozajelitowym oraz narzędziami informatycznymi wspomagającymi zarządzanie jakością.

Dziękujemy za wszystkie dyskusje i spotkania podczas warsztatów i do zobaczenia na kolejnych.

Dołączamy poniżej prezentację z naszej sesji.

 

 

Spotkanie w EUCI Protection Unit

7 listopada w Brukseli odbyło się spotkanie EUCI Protection Unit Generalnego Sekretariatu Rady Unii Europejskiej, którego tematem było zastosowanie argumentacji wspieranej dowodami w ocenie zgodności z politykami ochrony informacji wrażliwych.

W spotkaniu uczestniczył prof. Janusz Górski, który zaprezentował możliwości zastosowania systemu NOR-STA w tym zakresie. Udział w spotkaniu był elementem działań Politechniki Gdańskiej i Argevide dotyczących zastosowania NOR-STA w zakresie bezpieczeństwa informacji.

 

NOR-STA zastosowana w projekcie badawczym FDA

W dniach 7-10 lipca w Orlando (Floryda, USA) odbyło się spotkanie komitetu standaryzacyjnego AADL, na którym Brian Larson z Kansas State University w ramach prezentacji „RDAL/AADL/Assurance Case Example specification for FDA” przedstawił dokumentację pilotowego projektu dotyczącego pompy infuzyjnej, której elementem był dowód bezpieczeństwa wykonany w systemie NOR-STA.

Więcej informacji o projekcie FDA można znaleźć na stronie openpcapump.santoslab.org.

Argumentacja bezpieczeństwa (safety case) pompy infuzyjnej jest dostępna na stronie www.argevide.com/en/demo.

Przerwa techniczna

W dniu 28.03.2014 w godzinach 07:00-15:00 nastąpi przerwa techniczna w dostępie do usług NOR-STA spowodowana pracami modernizacyjnymi infrastruktury technicznej.

Rusza sprzedaż usług NOR-STA poprzez stronę Argevide

argefide

Z przyjemnością informujemy, że dnia 24 marca 2014 roku została uruchomiona strona internetowa spółki Argevide Sp. z o.o. dostępna pod adresem www.argevide.com. Wszystkich naszych Użytkowników, jak również nowo odwiedzające osoby zapraszamy na nowy portal.

Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj oficjalnie rozpoczęła swoją działalność strona internetowa spółki Argevide Sp. z o.o., której celem jest komercjalizacja usług NOR-STA. Na portalu znajduje się pełna oferta usług firmy Argevide Sp. z. o.o. Możliwość składania zamówień rozpocznie się 26 marca 2014 roku.

Podczas składania zamówienia będą mogli Państwo skonfigurować zamawiany pakiet usług oraz wskazać stosowane szablony. Usługi zostaną uruchomione nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od złożenia zamówienia (nie wcześniej niż 1 kwietnia 2014 r.).

Po zamówieniu usług komercyjnych zagwarantowana będzie możliwość dalszego wykorzystania obecnych projektów i danych, co pozwoli na pełne zachowanie ciągłości pracy.

Wszystkie ceny oferowanych pakietów są zgodne z cenami opublikowanymi wcześniej na naszym portalu.

Oprócz pakietów usług NOR-STA w skład oferty wchodzą dwa typy licencji i zestaw szkoleń z zakresu stosowania NOR-STA.

Serdecznie Państwa zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą Argevide Sp. z o.o. oraz mamy nadzieję, że spotka się ona z Państwa pozytywnym przyjęciem.

Liczymy również, że współpraca z projektem NOR-STA była dla Państwa satysfakcjonująca i przełoży się ona na dalszą współpracę z firmą Argevide Sp. z o.o.

Powstała spółka Argevide Sp. z o.o. !

argefide

Z przyjemnością informujemy, że dnia 6 marca 2014 roku oficjalnie została powołana spółka spin-off na Politechnice Gdańskiej o nazwie Argevide Sp. z o.o. Założycielami spółki są członkowie projektu NOR-STA oraz firma Excento Sp. z o.o., której jedynym udziałowcem jest Politechnika Gdańska. Celem Argevide jest komercjalizacja i sprzedaż usług NOR-STA.

Komercjalizacja usług NOR-STA od wielu miesięcy była w projekcie zadaniem priorytetowym, w którego realizację zostało zaangażowanych wiele osób. Dzięki ich pracy, determinacji, jak również niezliczonym godzinom spędzonym na konsultacjach i zebraniach udało się osiągnąć cel, jakim było założenie spółki. Chociaż zdajemy sobie sprawę, że jest to dopiero początek naszej drogi, mamy nadzieję, że za jakiś czas będziemy mogli pochwalić się prężnie działającą firmą zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

Dzisiejsze wydarzenie jest również ważne z perspektywy wszystkich projektów finansowanych z programu POIG, ponieważ pokazuje, że programy europejskie spełniają swoją rolę i rzeczywiście mogą być dużym wsparciem dla polskiego biznesu.

W drugiej połowie marca ujrzy światło dzienne strona internetowa spółki Argevide, za pośrednictwem której będzie można dokonywać zakupów usług NOR-STA. Mamy nadzieję, że zarówno nowa strona internetowa, przygotowana oferta, jak i cała działalność spółki Argevide spotka się z Państwa pozytywnym przyjęciem.